Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensia pentru cei care au lucrat in Israel
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensia pentru cei care au lucrat in Israel

Buna, vreau sa stiu si eu daca se poate mai multe detalii despre pensia pentru cei care au muncit in israel..am fost plecat de 2 ori prin ministerul muncii,dar ani lucrati acolo nu imi sunt trecuti si in caretea de munca.In total am lucrat in israel cam 2 ani si cv la firma din israel.vreau sa stiu ce si cum se procedeaza,si daca am cv drepturi...acum sunt pensionar de caz de boala.
Perioadele lucrate in alte tari nu se trec in carnetul de munca. Accesati link-ul de mai jos si cititi toata discutia, este vorba si despre Israel:
www.avocatnet.ro/content/for...

Daca acum beneficiati de pensie de invaliditate, perioada lucrata in Israel va fi valorificata la pensia pentru limita de varsta (de la pensie de invaliditate se trece la pensie pentru limita de varsta).

Gabriela Pintea, Consilier juridic